17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów - Rosja 2019. 31 maja - 2 czerwca

Dodał: mratusznik Data: 2019-05-29 09:14:35 (czytane: 2069)

Festiwal nie z tej ziemi!

71_Festiwal.jpg

Od 31 maja do 2 czerwca Pacanów zdominuje 17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów – Rosja 2019 – największe wydarzenie prezentujące kulturę dziecięcą w kraju. W ubiegłym roku wzięła w nim udział Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej: Agata Kornhauser-Duda, która czytała na rynku Koziołka Matołka. Obecnie prezydentowa objęła wydarzenie  honorowym patronatem.

Festiwal rozpoczną dwa konkursy. 31 maja w Europejskim Centrum Bajki odbędą się XIII Spotkania Mistrzów Teatru czyli ogólnopolski przegląd najlepszych dziecięcych grup teatralnych (ok. 120 dzieci w wieku 7-16 lat).
A 1 czerwca rywalizacja w ramach  XIII Spotkań Mistrzów Muzyki  – czyli konkurs najlepszych młodych polskich wokalistów (ok. 35 dzieci w wieku 7-16 lat).

Zmaganiom artystycznym będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. 31 maja Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje fragmenty spektaklu “Dziadek do orzechów”, a Zespół Teatralny “Bambo” z Rumi spektakl “Bajka o sennej Nutce”. 1 czerwca zobaczymy koncert gwiazdy – Antka Smykiewicza, znanego m.in. z The Voice of Poland.

Kulminacja festiwalowych zdarzeń nastąpi 2 czerwca, kiedy ulicami Pacanowa przemaszeruje rozśpiewany barwny Bajkowy Korowód w stylu Show must go on!

O 13.30 rondu w Słupi (gmina Pacanów) nadamy imię Koziołka Matołka, a później (o godzinie 15.00) na Rynku obchodzone będą urodziny Koziołka Matołka. W tym roku sędziwy podróżnik kończy 86 lat. Z tej okazji pokroi i rozda czterowarstwowy tort o wysokości 2 metrów, który ozdobi 86 świec.

Uczestnicy uroczystości finałowej zaproszeni zostaną do namiotu cyrkowego na spotkanie z zaczarowanym światem teatru, cyrku i magii. Trzy spektakle zaprezentuje Cyrk Juremix. Będą także teatry uliczne, popisy iluzjonisty Pana Li i akrobacje braci Kłeczek.

Kluczowe wydarzenie Festiwalu to oczywiście setki warsztatów odbywających się na terenie całego miasteczka w strefach wiedzy, zabawy, twórczości i rodziców. Zaplanowano m.in. programowanie robotów, sterowanie humanoidalnym automatem, a także zajęcia w laboratorium Mendelejewa, z którego wyparowały pierwiastki. Młodzi ludzie spróbują  zbudować silnik elektryczny, elektryczny samochód i rakietę kosmiczną,  poznają także jak działa umysł geniusza.

Strefę twórczości zdominuje mobilna huta szkła, gdzie w temp. 1300 stopni powstaną kwiaty, patery, wazoniki, kielichy, zwierzęta. Będą także warsztaty kowalstwa, ceramiczne, garncarskie, kaligrafii rosyjskiej, upcyklingu, malowania na szkle, tworzenia ogrodów w słoikach itd.

Ogromu i różnorodności imprez nie sposób opisać. Warto tylko dodać, że na najmłodszych czeka wesoła piaskownica z zabawkami i foremkami do kreatywnej zabawy. Wielka gąsienica, klocki bump, mega klocki cegły, gry recyclingowe wykonane podczas warsztatów twórczych oraz gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Będzie także coś dla rodziców.

Podczas dni festiwalowych 31 maja − 2 czerwca będzie działać najnowsza atrakcja Centrum Bajki – Wioska Indiańska Manitu, gdzie od najstarszych Indian w Pacanowie dowiemy się o zwyczajach, kulturze i kuchni dzikiego zachodu.

Przybywajcie!

31 maja
9.00 – 16.30 XIII Spotkania Mistrzów Teatru czyli spotkanie najlepszych dziecięcych grup teatralnych
9.00  – Spektakl “Bajka o sennej Nutce” – Zespół Teatralny “Bambo” z Rumi
19.00 – Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje fragmenty spektaklu “Dziadek do orzechów”
10.00 – 17.00 – Warsztaty twórcze „Filcowe pingwiny”
10.00 – 17.00 – Warsztaty animacyjne
10.00 – 17.00 –  Warsztaty ozdabiania matrioszek wiórkami z drzewa osikowego
10.00 – 17.00 – Warsztaty kowalstwa artystycznego

Wioska Indiańska Manitu:
11.00 i 15.00 – Warsztaty indiańskie “Marzenia” – Katarzyna Vanevska
Warsztaty kulinarne

1 czerwca
10.00 – 17.30 – XIII Spotkania Mistrzów Muzyki czyli spotkanie najlepszych dziecięcych wokalistów
19.00 Koncert – Antek Smykiewicz

Labirynt
Mendelejew
Fiodor Piotrowski – zbuduj silnik elektryczny
Fiodor Piotrowski – samochód na prąd!
Sputnik – zbuduj rakietę
Sputnik – atmosferyczne podróże kosmiczne
Tetris – strefa umysłu
Master-tetris