Przetarg na budowę Parku 'Akademia Bajki w Pacanowie' ogłoszony!

Dodał: mratusznik Data: 2019-04-05 10:31:21 (czytane: 1746)

Dzieje się historia

80_Przetarg.jpg

Dzień 4 kwietnia 2019 roku wpisuje się na listę historycznych chwil gminy Pacanów, powiatu buskiego i województwa świętokrzyskiego, a także szczególnych dat związanych z budową, istnieniem  i rozwojem Europejskiego Centrum Bajki – czołowej instytucji kultury dziecięcej w naszym kraju. Właśnie dziś ogłoszono przetarg pn. „Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny "Akademia Bajki" wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną”, co oznacza, że rozpoczął się długo zapowiadany etap rozbudowy, nazwany przez autorkę projektu dyr. Karolinę Kępczyk - „ECB 2,0”.

Zgodnie z jej ideą, w ciągu najbliższych 4 lat, kosztem 16 466 828, 33 pln z RPO i ok. 4 milionów z kasy marszałkowskiej, na działce o powierzchni ponad dwóch hektarów powstaną: amfiteatr, park linowy, grota solna, mini zoo, stanowiska multimedialne, a także cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend oraz opowieści. Według ostrożnych szacunków ten najnowocześniejszy plac zabaw i edukacji  w Polsce – czynny przez cały rok – przyciągnie 2000 turystów dziennie.
- Park ma dawać wytchnienie, wypoczynek, ma uczyć i bawić, stąd elementy rozrywki, np. labirynt komiksu, park fontann, lodowisko, ścieżki tematyczne, miejsce do rodzinnego piknikowania. Będziemy tu organizować również wiele spektakularnych wydarzeń kulturalnych. To miejsce ożyje w pięknej naturze Ponidzia i Powiśla – mówi autorka zwycięskiego wniosku grantowego, dyrektor ECB Karolina Kępczyk.

Wspólnie z Zespołem wytyczyła drogę do budowy niezwykłego, rozległego produktu turystycznego, jakim docelowo może wkrótce okazać się Pacanów. Ma plan na 15 lat. Pod jej kierunkiem ECB stanie się holdingiem kilku instytucji kultury zatrudniającym 200 osób. Będzie to realne po zagospodarowaniu terenów byłej cegielni w Pacanowie, wzniesieniu lunaparku i hoteli: a więc po realizacji kolejnego etapu strategii: „ECB 3,0”.
Czy mieszkańcy Pacanowa i samorządowcy, potrafią wykorzystać nadarzającą się okazję? Czy będą chcieli  budować biznes wokół marki Koziołka Matołka? Czy powstaną samorzutnie parkingi na podwórkach i nieużytkach, ludzie zaczną wytwarzać pamiątki w spółdzielniach socjalnych, sprzedawać na straganach lokalne produkty, zakładać lokale gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne, biwaki, klimatyczne pensjonaty i usługi? Jeśli tak, a powstająca w Pacanowie Wioska Indiańska Manitu jest zwiastunem zmiany – nastąpi niebywały rozwój gospodarczy, kulturalny i turystyczny całej  okolicy. Już teraz warto kupić ziemię na Ponidziu i zainwestować w biznes.

Dziś rozpoczęło się wielkie odliczanie. Składanie ofert przetargowych trwać będzie do 19 kwietnia do godziny 10.00  w siedzibie Zamawiającego.

Link do przetargu

/Centrum Bajki/

Dofinansowanie do zabiegu sterylizacji lub kastracji psów, kotów

Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr VI/42/19 Rady Miejskiej w Pacanowie z dnia 11 lutego 2019r.,...