Wiadomości - Aktualności

Apel Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów w sprawie przestrzegania zakazu wypalania traw

Dodał: mratusznik Data: 2019-03-06 13:00:05 (czytane: 475)

W związku z narastającym zjawiskiem związanym z wypalaniem traw na łąkach, nieużytkach, poboczach dróg i innych terenach zielonych apeluje się o zaniechanie tego procederu.

Wypalanie traw i zarośli to brutalny sposób niszczenia zieleni, wbrew obiegowym opiniom, nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – jedynie szkody.

W płomieniach ginie wiele zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków gnieżdżących się na ziemi, w tym również gniazda już zasiedlone. Pogarsza się również stan i tak już nadmiernie zanieczyszczonego powietrza.

Wypalanie traw niesie ze sobą także inne zagrożenia. Gęsty dym może utrudnić poruszanie się po drogach: ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, może dochodzić do kolizji i wypadków skutkujących nierzadko poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią uczestników ruchu.

Wypalanie traw oprócz tego, że jest szkodliwe i niebezpieczne, jest przede wszystkim zabronione i karalne. W myśl obowiązujących przepisów działanie takie jest wykroczeniem zagrożonym kara grzywny do 5 000 zł, aresztu lub ograniczenia wolności. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, wypalanie może stanowić przestępstwo, za które grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Podpalacz ponosi również koszty akcji ratowniczej Straży Pożarnej oraz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilno- prawnej za wyrządzone szkody.

Przestrzegam przed zagrożeniami oraz konsekwencjami wynikającymi z wypalania roślinności.

Apeluję do wszystkich mieszkańców gminy Pacanów o rozsądek!

BURMISTRZ MIASTA I GMINY
mgr Wiesław Skop

87_Trawy.jpg

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.91.71.108

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...