II i III Sesja Rady Gminy Pacanów

Dodał: mratusznik Data: 2018-12-14 14:13:17 (czytane: 2368)

PODATKI NA ROK 2019 BEZ ZMIAN

W dniu 29 listopada 2018 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Pacanów zwołana przez Przewodniczącego Rady Gminy A. Czuba na wniosek grupy radnych oraz wójta gminy. Głównym tematem sesji było ukonstytuowanie się komisji problemowych Rady Gminy Pacanów, które przed sesją roboczą pracowały nad ustaleniem stawek podatkowych na 2019 r. oraz wstępnie rozpoznały projekt budżetu gminy na 2019 r. Podczas sesji ustalono składy liczbowe i wybrano przewodniczących komisji, a następnie ustalono składy  osobowe poszczególnych komisji. Podjęto szereg uchwał w tej sprawie. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został wybrany radny Stanisław Serafin, zaś  przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji został wybrany radny Mirosław Matuszewski. Obie komisje liczą po 5 osób. Natomiast pozostałe komisje liczą po 6 osób.

Przewodniczącym komisji rozwoju został wybrany radny Szczepan Starościak, komisji socjalnej radny Jan Matyjas, a komisji rolnictwa radny Michał Kumoń. Po ukonstytuowaniu się komisji radni ustalili nowe wynagrodzenie dla wójta gminy, które wynosić będzie 10.180 zł brutto. Netto na konto 7.093,73 zł. /do lipca 2018 r. pensja  wójta wynosiła 11.400 zł brutto/. Dokonano również zmian w bieżącym budżecie gminy. Podjęto w tej sprawie uchwały.

0048_Sesja1.jpg

W dniu 07 grudnia 2018 r. odbyła się III sesja Rady Gminy Pacanów zwołana przez Przewodniczącego Rady Gminy. Przewodniczący powitał obecnych na sesji radnych gminy, wójta gminy W. Skopa, radnych powiatowych K. Eliasza, J. Kordosa, sołtysów, K. Kępczyk - Dyr. ECB i przybyłych gości. Zapoznał z projektem porządku obrad  i zapytał o uwagi. Wójt zgłosił o włączenie do porządku obrad w pkt. 10) 2 projektów uchwał, tj. w sprawie zmian w WPF-ie Gminy Pacanów na lata 2018 – 2028 oraz w sprawie zmiany uchwały w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi na 2018 r.  Radni wyrazili zgodę na dokonanie poprawek w porządku obrad, który  wraz z poprawkami został przyjęty jednogłośnie. Następnie zatwierdzono protokół  z poprzedniej sesji.  W dalszej części wójt złożył krótkie sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami, które przyjęto jednogłośnie. Następnie St. Serafin – przewodniczący komisji rewizyjnej przedstawił sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia komisji problemowych RG, które zostało przyjęte jednogłośnie.

W pkt. Interpelacje, zgodnie z nowym wymogiem ustawowym, radni: M. Kumoń  i R. Maliga złożyli  interpelacje na piśmie, na które  wójt udzieli odpowiedzi w ciągu 14 dni.

Podatki bez zmian!

Następnie uchwalono cenę żyta do wymiaru podatku rolnego na 2019 r. Cena żyta nie uległa zmianie i wynosi 40 zł q żyta. Pozostałe stawki podatkowe nie uległy zmianie. Uchwalono zwolnienia w podatku od nieruchomości. Radni zatwierdzili stawki jednogłośnie, podejmując uchwały w tej sprawie.

I czytanie projektu budżetu gminy na rok 2019.

Po zatwierdzeniu stawek podatkowych odbyło się  I czytanie projektu budżetu gminy na 2019 r. Wójt wyjaśnił, że projekt budżetu gminy zawiera dochody - 31,197mln zł, wydatki – 32,309 mln zł.  Zaznaczył, że ponad 16 mln zł w projekcie budżetu, to środki przeznaczone na zadania GOPS – 1.642 mln zł oraz 7.83 mln zł na działanie 500+ oraz Oświatę – 8.435 mln zł. Na Administrację przeznaczono – 3.053 mln zł. Większość tych środków, to środki znaczone i muszą być wydane zgodnie  z przeznaczeniem,  a pozostałe środki przeznaczone będą na resztę z 15 ustawowych zadań gminy.Stwierdził, iż jeśli chodzi o zadania inwestycyjne, to w kwietniu 2019 r. zakończona będzie budowa przedszkola w Pacanowie – koszt 5,8 mln zł,z czego dofinansowanie marszałka 2,5 mln zł, a różnicę musi pokryć gmina. Następna inwestycja to modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupi. Wartość kosztorysowa zadania opiewa na kwotę 5,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne 2,7 mln zł. Pozostałe środki również musi pokryć gmina. Kwota ostateczna za zadanie uzależniona jest od wyniku przetargu i od tego wyniku zależy los inwestycji. Ponadto przed gminą stoją zadania drogowe, w tym drogi zakwalifikowane przez wojewodę z tytułu nawalnych deszczy, do których będzie 80% dofinansowania środków rządowych. Planowany jest również remont łazienek w SP w Pacanowie. Zaznaczył, że do oświaty oprócz remontu łazienek gmina dołoży z budżetu ponad 2,7 mln zł z lokalnych podatków. W trakcie omawiania projektu budżetu głos zabrała przybyła na sesję K. Kępczyk – Dyr. ECB, która zawnioskowała o zwiększenie dotacji na ECB z 360 tys. zł na 500 tys. zł. Wójt odnosząc się do wniosku dyr. ECB zaznaczył, że w kwestii finansowania ECB powinny zapaść ustalenia między marszałkiem i zarządem województwa, a wójtem i radą gminy, a nie Dyr. ECB, która podlega marszałkowi województwa. Radni będą jeszcze procedować w tej sprawie, bo przed gminą wiele ważnych zadań inwestycyjnych oraz ustawowych. Po tych szczegółowych wyjaśnieniach radni nie wnieśli uwag do  przedłożonego projektu budżetu gminy na 2019 r., który będzie jeszcze szczegółowo  rozpatrywany na komisjach rady gminy w dniu 21 grudnia br. przed  następną sesją rady gminy.

Następnie podjęto szereg uchwał min.:  w sprawie zmian w WPF-ie na 2018-2028, zmian w budżecie gminy na 2018 r., zmiany programu alkoholowego na 2018 r., wzorów formularzy deklaracji podatkowych dla KOWR  o/ w Kielcach, regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy, ustalenia wstępnej lokalizacji nowych przystanków na terenie gminy, zrzeczenia się odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogą gminną.

Po rozpatrzeniu i podjęciu uchwał poruszono sprawy różne.

Na tym posiedzenie zakończono.

/Serwis informacyjny UG/

Kiermasz Ozdób Świątecznych

Dyrekcja oraz Rada Rodziców Samorządowego Przedszkola w Pacanowie serdecznie zapraszają na Kiermasz Ozdób Świątecznych w dniu 18 grudnia...