Wiadomości - Aktualności

Szansa na rozwój ECB, czyli dyskusje niedokończone o strategii...

Dodał: mratusznik Data: 2018-06-26 14:03:53 (czytane: 2978)

Skorzystałem z zaproszenia redakcyjnego "Gazety Wyborczej" i uczestniczyłem w panelu dyskusyjnym zorganizowanym 21.06.br. w Europejskim Centrum Bajki. Rzecz była o szansach na rozwój Centrum, na aktywizację lokalnego środowiska (szczególnie biznesowego) i o dobrych przykładach europejskich rozwiązań w obszarze turystyki.

Panel pod obiecująca nazwą Pracownia miast ,,Biznes jak z bajki” został solidnie przygotowany od strony eksperckiej i zakończył się ciekawą dyskusją, którą sprytnie pokierowano tak, by zachować ogólne jego przesłanie, a równocześnie ,,przemycić” kilka innych aspektów skupiających negatywnie uwagę na samorządzie gminnym…

Dyskusję końcową poprzedziły warsztaty, w których toczono spory, kreślono wizje, omawiano szanse i zagrożenia dla przyszłego rozwoju ECB i Pacanowa. Zarówno po odbytej dyskusji, jak i po pogłębionej analizie trendów i możliwości wyłania się następujący obraz problemu:

Niewątpliwie na pierwsze miejsce wysuwa się konieczność zaangażowania kapitału prywatnego, na drugim i trzecim etapie rozbudowy Centrum w ramach szeroko rozumianego partnerstwa publiczno-prywatnego.

Za około 1,5 roku dobiegnie końca trwałość projektu ECB wymuszona przez rząd Królestwa Norwegii w momencie przekazywania dotacji na budowę Centrum (10,5 mln PLN). Jednak już dziś należy poszukiwać partnerów biznesowych. Co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości!

0081_Centrum3.jpg

Dobre przykłady z Holandii i Szwecji wskazują, że tamtejsze parki rozrywki ( w tym tematyczne, dziecięce) wymagały wieloetapowego budowania i nakładów na poziomie kilkudziesięciu milionów euro. Podawany z sąsiedniego Solca –Zdroju przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, które w wymiarze prekursorskim zaowocowało nowoczesnymi obiektami uzdrowiskowymi, różni się zasadniczo od specyfiki takiego współdziałania na gruncie ECB.

W pierwszym przypadku klienci sanatoriów dadzą każde pieniądze, by podreperować zdrowie, a w miarę starzenia się społeczeństwa będzie ich coraz więcej. Natomiast zasobność portmonetek dziecięcych już tak oczywista nie jest, nawet jeśli rodzice ,,od ust sobie odejmą”, a pociechom dadzą?!” Warte przemyślenia jest więc lekkie poluzowanie sztywności tematycznej drugiego i trzeciego etapu rozbudowy na rzecz elementów stanowiących większą atrakcję także dla dorosłych. Więcej atrakcji, więcej wpływów.

Dla przykładu Gmina Solec – Zdrój realizowała od podstaw  ,,baseny mineralne „ w ramach odwróconego partnerstwa publiczno-prywatnego (inwestorem samorząd , środki – sektor prywatny i kasa unijna).

Natomiast w  przypadku ECB funkcjonującego już 8 lat i jego kolejnych etapów rozwojowych inwestorem powinno być Centrum, a niezbędne nakłady inwestycyjne powinien zapewnić biznes i być może Unia Europejska, w rezerwie jest samorząd województwa.

Gmina Pacanów musi zadbać o równie ważne elementy infrastruktury (nowoczesny duży parking w najbliższej odległości od ECB i stopniową poprawę estetyki Rynku Pacanowa, uliczek przyległych). Co do uzbrojenia przyszłych terenów inwestycyjnych to działania samorządu w minionych latach ten problem skutecznie rozwiązywały (od kanalizacji po światłowód).

Sprawą otwartą są ulgi podatkowe dla potencjalnych inwestorów z sektora biznesowego. Stosowną uchwałę Rady Gminy podjęła już kilka lat temu. Jest ona jednak obwarowana warunkiem kluczowym, czyli przełożeniem ulg wieloletnich na stymulowanie lokalnego rynku pracy.

W części dotyczącej infrastruktury parkingowej, działania już są poczynione. Buduje się nowoczesne przedszkole (za 6 mln złotych), a stary obiekt jest przewidziany do wyburzenia w 2019 roku.

Po uzgodnieniu z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania tego miejsca ruszą prace nad dokumentacją techniczną jeszcze w roku bieżącym. Druga połowa 2019 roku to prawdopodobne rozpoczęcie prac budowlanych.

Będę rozmawiał  z mieszkańcami i dyrekcją ECB, gdyż wspomniana działka (około 4000m2) jest w centrum żywego zainteresowania kapitału prywatnego z zamiarem budowy małego hotelu, a to się trochę kłóci z ideą pełnego wykorzystania wspomnianej działki pod parking?!

Myślę, że znajdziemy i tu kompromis. Przy okazji nasuwa się myśl, że w obszarze restauracyjno-hotelarskim miejscowy biznes mógłby pokusić się o zainwestowanie jeśli nawet nie pojedynczo, to jak najbardziej w ramach spółki.

Samorząd wskazując teren inwestycji będzie zmuszony zweryfikować wiarygodność biznesową potencjalnych partnerów (partnera).

0081_Centrum1.jpg

0081_Centrum2.jpg

Tereny przyszłych inwestycji ECB

Co się tyczy poprawy estetyki to być może już jesienią wymienimy stare nawierzchnie asfaltowe na nowe w ciągu ulic gminnych w samym Rynku. Będę również rozmawiał z właścicielami kamieniczek o poprawie (odświeżeniu) elewacji frontowych budynków w Rynku w zamian za limitowane kilkuletnie ulgi w podatku od nieruchomości, czy od działalności gospodarczej ustalone uchwałą Rady Gminy, co jest już powszechną praktyką w samorządach w Polsce.

W projekcie budżetu na rok 2019 znajdą się środki na ekspozycję rzeźb postaci bajkowych w Rynku, w tym na wywołanej (w panelu) ławeczkę do przytulania Koziołka. Przy okazji zamienimy nieestetyczne zabezpieczenie roślinności ozdobnej np. na bajkowy płotek. Będę  zobowiązany czytelnikom za kolejne, istotne pomysły, a niektóre już padały w czasie spotkania w ECB, np. budowa wiatraka z pełnym procesem od przemiału zboża do wypiekania bułek.

Każdy z tych pomysłów jest wart przeanalizowania.

Gmina Pacanów wstępnie deklaruje zwiększenie kwoty na działalność statutową z 300 tys. złotych uzgodnionych umową z Marszałkiem Woj. Św. na 400 tys. złotych już od 2019 roku. I tak od dwóch lat budżet gminy przekazuje z własnej woli po 80 tys. złotych na potrzeby statutowe Centrum, czyli idzie ku lepszemu.

Warto pomyśleć o racjonalnym wykorzystaniu dwóch budynków przekazanych przez Gminę na rzecz ECB. Mam tu na myśli niszczejący budynek dawnego kina ,,Koziołek” i wyremontowany w 2005 roku biurowiec na ul. Słupskiej.

To jest przecież znaczący majątek i nie powinien być przysłowiową kulą u nogi…

Więcej z nas nie da się ,,wycisnąć” , bowiem wisi nad samorządem gminy ściśle kontrolowany obowiązek spłaty 7,5 mln zadłużenia inwestycyjnego. Dokąd będę za te sprawy odpowiadał nigdy nie zgodzę się na finansowe ,,zarżnięcie” Gminy Pacanów – nawet dla idei rozwoju Centrum, nawet dla tak wielkiej idei. Nie chcę, żeby po latach ludzie spluwali mi pod nogi, że zostawiłem ich schedę po ….,,parabankach”! Prawda boli, ale nawet w bólu należy ją głosić!

Obecna strategia rozwoju gminy Pacanów na pierwszym miejscu stawia zadania kluczowe dla 7,8 tys. społeczności. Od 12 lat realizujemy je konsekwentnie, a co 4 lata oceniają to wyborcy. Moim zasadniczym działaniem jako wójta jest dążenie do zrównoważonego rozwoju ziemi pacanowskiej. Mieszkańcy każdej z 28 wsi płacą podatki, ufają samorządowi i cierpliwie czekają na realizację wielu bardzo ważnych inwestycji i przedsięwzięć.

Ochrona środowiska (czytaj system kanalizacji gminy, termomodernizacja obiektów publicznych, odnawialne źródła energii), to kluczowe wyzwania na miarę czasów teraźniejszych i przyszłych. Nie sposób z nich rezygnować bo staniemy się zaściankiem cywilizacyjnym, a tego ludzie nie wybaczają. Zadania te będą absorbować w najbliższych 3, 4 latach wydatki budżetowe gminy w granicach 20 mln zł.

Mamy sukces inwestycyjny w programie modernizacji dróg lokalnych, ale należy go wzmocnić, bo każdy chce jeździć po nawierzchniach bezpiecznych, a one psują się co kilka lat.

Dbamy o bezpieczeństwo publiczne nie szczędząc środków na nowoczesne wyposażenie jednostek OSP. A czy jest inne wyjście, jeśli mamy dwie drogi krajowe i 12 kilometrów wału wiślanego do ochrony?

Nie zaniedbujemy oświaty, która kosztuje nas 8,5 mln złotych rocznie (przy subwencji z budżetu państwa 5,5 mln złotych). Na szeroko rozumianą kulturę (dotacja dla ECB, utrzymanie biblioteki, wydawanie gazety lokalnej, prowadzenie orkiestry dętej, organizacje wydarzeń patriotyczno-kulturalnych i wspomaganie stowarzyszeń w obszarze kultury ludowej) gmina wydaje około 690 tys. złotych rocznie.

Pozwolę sobie przy tym zauważyć, że ECB nie realizuje szeregu zadań z zakresu kultury gminnej, pomimo, że ma takie zapisy w statucie. Nie widzę w tym problemu, bo gmina dobrze z tymi sprawami sobie radzi.

Nie chce dalej ciągnąć tematu siedemnastu zadań ustawowych lokalnego samorządu, bo mieszkańcy doskonale wiedzą, jakie są priorytety i nikt łatwo z nich nie zrezygnuje.

Trzeba rozmawiać w odpowiedniej atmosferze, wolnej od nacisków – wręcz szantażu. Będę się starał przekonać radnych, wśród których jest wielu doświadczonych, wielokadencyjnych i szanowanych samorządowców, by wrócili do spotkań i rozmów z ECB. Warto rozmawiać, bez trzaskania drzwiami i ,,stawiania butów na stole obrad”.

Moje zaproszenie dla Pana Marszałka do pilnych rozmów na temat obecnych relacji gminy z ECB i odnośnie perspektyw dalszego współdziałania zostało przyjęte, za co gospodarzowi województwa i wielkiemu przyjacielowi gminy z serca dziękuję.

Nadszedł już czas, by obydwa samorządy szerzej przedyskutowały ten problem. Obecnie Gmina Pacanów jest przypierana do ściany eskalacją finansowych oczekiwać dyrekcji ECB.  Dzieje się to w atmosferze nie wolnej od polemiki i niesprawiedliwych ocen, pachnących retoryką zbliżających się wyborów…

Tymczasem naszym partnerem wnioskodawcą w tym obszarze powinien być – Zarząd Woj. Świętokrzyskiego, a ten od 1 lipca 2012 roku nie sugerował zmiany zapisów umowy wzajemnej, rozumiejąc sytuacje gminy.

Większe zaangażowanie gminy za rzecz ECB wymaga wzmocnienia pozycji gminy względem dyrekcji Centrum, która jest pracownikiem samorządu wojewódzkiego.

Zatem zaproponuje Panu Marszałkowi stosowne zmiany zapisów umowy partnerskiej.

Dyrektor ECB Pani Karolina Kępczyk jest niewątpliwie bardzo zaangażowanym i skutecznym menadżerem mającym wizję rozwoju Centrum i w tym znaczeniu jest sojusznikiem lokalnego środowiska i samorządu gminy. Ale jest między nami „ściana” wynikająca z faktu, że dla Pani Kępczyk liczy się przede wszystkim wizja Centrum, a kiedy Ją pytam co z licznymi problemami gminy słyszę „… to mnie nie obchodzi, to Pański problem”!

To rzeczywiście mój problem, bo dla mnie liczy się przede wszystkim misja rozwoju Gminy Pacanów i temu też poświęcam swoje zaangażowanie i swoje serce. W moim mniemaniu te dwa pojęcia się wzajemnie przenikają. Rozwój ECB jest częścią rozwoju gminy, a rozwoju gminy nie da się realizować w całkowitym oderwaniu od ECB.

Zatem spotykają się dwie osoby: jedna z pasją stworzenia perełki i wykorzystania marki równie silnej jak znak „Coca-Coli” - marki Koziołka i druga z połową życia spędzoną na społecznikowej robocie, a od 1990 roku także z pasją samorządowca na służbie dla ludzi i dla miejsca urodzenia. Zatem powinno być „jak w bajce”…, a czy będzie to zależy tylko od tych dwojga…

Czas na rozmowy kluczowe, czas na dyplomację, czas na czyny, czas na sukces! Scyzoryki chowamy do kieszeni.

Wiesław Skop

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

W dniu 22 czerwca 2018 roku we wszystkich szkołach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018....