Wiadomości - Aktualności

Ostatnie pożegnanie ludowca Stanisław Siekierskiego

Dodał: mratusznik Data: 2018-02-26 10:41:10 (czytane: 3317)

W sobotę, 24 lutego najbliższa rodzina, delegacje ze sztandarami Zarządów gmin, powiatów Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych także ze sztandarami z regionu świętokrzyskiego, Małopolski , harcerze z Hufca Busko-Zdrój, członkowie Związku Strzeleckiego, duchowni, politycy, członkowie PSL,  przyjaciele rodziny pożegnali zmarłego 17 lutego br. w wieku 98 lat Stanisława Siekierskiego z Pieczonóg gm. Oleśnica, ojca euro parlamentarzysty dr Czesława Siekierskiego.

 0098_Pogrzeb01.jpg

0098_Pogrzeb02.jpg 

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w kościele parafialnym w Oleśnicy z asystą wojskową a mszę żałobną poprowadził kapelan rolników i strażaków ks. Tadeusz Szlachta proboszcz parafii p.w. NMP w Busku-Zdroju. Trumna z ciałem zmarłego została złożona w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

Historię życia i działalności ś.p. Stanisława przedstawił honorowy prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Staszowie - Stefan Zieliński a uroczyście pożegnał Go zgodnie z jego ostatnią wolą Alfred Domagalski, honorowy prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kielcach. W imieniu rodziny głos zabrał syn Czesław Siekierski dziękując wszystkim uczestnikom pogrzebu za tak liczną obecność w pożegnaniu i ostatniej drodze ojca. Był zasłużonym ludowcem. Żołnierzem, druhem strażakiem, był dla wielu środowisk znających go i współpracujących z nim ale przede wszystkim dla nas – rodziny, dobrym człowiekiem, rzetelnym, serdecznym, odpowiedzialnym rodzicem i mieszkańcem lokalnej społeczności, której służył do ostatnich dni.

Syrena strażacka i salwa honorowa pożegnały opuszczaną do grobu trumnę.

Stanisław Siekierski, zasłużony działacz ruchu ludowego, ojciec posła do Parlamentu Europejskiego, Czesława Siekierskiego.

Urodził się 25 września 1919 roku w Pieczonogach w gminie Oleśnica w powiecie staszowskim, gdzie mieszkał całe życie. Ukończył Szkołę Podstawową w Oleśnicy oraz Szkołę Handlową w Stopnicy. Dalszą naukę przerwał wybuch wojny, w czasie której walczył z Niemcami w Batalionach Chłopskich, był dowódcą jednego z  oddziałów operujących na tym terenie. Po zakończeniu II Wojny Światowej zajął się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego. Był aktywnym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozpoczął w strukturach ugrupowania Stanisława Mikołajczyka, następnie w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym i kontynuował  w odrodzonym Polskim Stronnictwie Ludowym. Przez 29 lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Gminnego w Oleśnicy. Ojciec dwójki dzieci - Władysławy i Czesława.

0098_Pogrzeb03.jpg

0098_Pogrzeb04.jpg

0098_Pogrzeb05.jpg

0098_Pogrzeb06.jpg

0098_Pogrzeb07.jpg

0098_Pogrzeb08.jpg

0098_Pogrzeb09.jpg

0098_Pogrzeb10.jpg

0098_Pogrzeb11.jpg

0098_Pogrzeb12.jpg

0098_Pogrzeb13.jpg


/Robert Gwóźdź/