15. Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie (foto)

Dodał: mratusznik Data: 2017-06-05 15:28:07 (czytane: 4090)

Kayah, Majka Jeżowska, Krzysztof Ibisz, Monika Dryl, Duo Pasione- skrzypaczka i pianistka, które wykonają, w wersji klasycznej, największe przeboje z filmowych bajek i muzyczno-teatralno-rozrywkowa podróż w bajkowy świat zdominowała przez trzy dni 2 – 4 czerwca br. jubileuszową, 15. edycję Festiwalu Kultury Dziecięcej organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Honorowym patronatem objęła tegoroczne bajkowe spotkanie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Co roku na tej imprezie goszczą przedstawiciele (grupy muzyczne, zespoły, osoby funkcyjne z ambasadorami państw włącznie) z innego kraju europejskiego. Obecnie byli z festiwalowymi gośćmi i wykonawcami Duńczycy.

Imprezę zainaugurowały w piątek konkursowe Spotkania Mistrzów Teatru. Brały w nim udział najlepsze teatry dziecięce z całego kraju a oceniało prezentacje jury w składzie: Marta Hankus, Alla Maslovskaya, Mateusz Wróbel, Tadeusz Dylawerski. Uzupełnieniem tego dnia były warsztaty twórcze i animacyjne. W sobotę od godz. 9 rozpoczęły się kolejne zajęcia tematyczne dla młodych artystów - warsztaty muzyczne i teatralne. O godz. 13 rozpoczęła  się rywalizacja mistrzów muzyki, w której wystąpili  soliści w wieku 7-16 lat z całego kraju. Oceniało ich występy  w składzie:  aktorka Teatru Narodowego w Warszawie Monika Dryl,  aktorka i wokalistka Olga Bończyk, wokalista Leski czyli Paweł Leszoski. Zwieńczeniem tego festiwalowego dnia był przecudowny koncert  właśnie Moniki Dryl.

Trzeciego dnia, w niedzielę 4 czerwca główna część festiwalu przeniosła się  na scenę plenerową usytuowaną w rynku miasteczka. W samo południe, tradycyjnie spod kościoła (bazyliki mniejszej) ruszył  bajkowy korowód, któremu przewodniczył – mający już … 84 lata - Koziołek Matołek. Po nim na rynku rozpoczęła się  gala finałowa festiwalu, którą poprowadził  Krzysztof Ibisz.

Uroczystego otwarcia finałowej gali dokonali liderzy lokalnego samorządu: wójt Gminy Pacanów Wiesław Skop i przewodniczący Rady Gminy Jan Nowicki. Jak każe tradycja, przekazali dzieciom symboliczny "klucz do Koziego Grodu" i władzę nad miasteczkiem.

W tym roku odebrały go buskie harcerki z grupy wolontariuszy prowadzących akcję zbiórki razem z delegacją inicjatora tego przedsięwzięcia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie na leczenie ciężko chorej Ali.

Zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej Ali w Monachium oraz kiermasz domowych ciast zorganizowały Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju. Jako wolontariusze przyłączyli się do szkół harcerze z Buska-Zdroju.

Złotą Podkowę 2017 – za niepowtarzalną prezentację w bajkowym korowodzie jury przyznało gospodarzom Szkole Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego z Pacanowie a trzecie miejsce zdobyło Przedszkole w Pacanowie.

W bajową podróż zabrała ze sobą zgromadzoną publiczność Majka Jeżowska "Królowa piosenki dziecięcej", która zaśpiewała w Pacanowie swoje największe przeboje, bez trudu wciągając publiczność do wspólnej zabawy. Ponieważ aura sprawiła iż żar lał się z nieba – w zacienionej części parku tętniły dziecięcym gwarem warsztaty w czterech strefach: wiedzy, rodzica, twórczości i zabawy. Były  pokazy rzeźby w lodzie, swoimi umiejętnościami dzielił się z widzami Włoch Luigi Ciotta, iluzjonistyczny pokaz zaprezentował Piotr Denisiuk. Dla niesfornego ale dostojnego jubilata, Koziołka Matołka, który kończy w tym roku 84 lata – artystka rzeźbiarka, wyczarowała w bryle lodu przepiękny, dedykowany tort. Jubilat zaś za chóralne, całej widowni „sto lat” na swoją cześć – podziękował „wybuchową” mieszanką nagrodzoną rzęsistymi brawami.

Swój kraj, kulturę, obyczaje, taniec pokazali,  zapraszając do wspólnej zabawy goście specjalni festiwalu z Danii.

Uczestnicy gali finałowej mogli zasmakować koziołkowych specjałów, pysznych ciast, niepowtarzalnych  ponidziańskich pierogów przygotowanych przez stowarzyszenia z terenu gminy Pacanów – z Wójczy, Żabca, Kępy Lubawskiej i innych smakowitości, jakie były na ich stoiskach kulinarnych. Na upał – najlepsza jest „Buskowianka” woda mineralna, której w obfitości na to święto dostarczyło na festiwal Uzdrowisko Busko S.A.

Na finał dynamicznie, jak zawsze zaprezentowała się Kayah kończąc koncert  bisem – utworem Testosteron !.

Jak było w Pacanowie –patrz fotoreportaż

/Robert Gwóźdź/