Akcja Edukacyjna Ognik

Dodał: mratusznik Data: 2017-05-30 08:16:58 (czytane: 2595)

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju znajduje się sala edukacyjna, w której w ramach projektu „Bezpieczny Dom” realizowana jest akcja edukacyjna „Ognik”.

15 maja 2017 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Wójczy jako pierwsi z terenu gminy Pacanów ubrani w specjalne mundury i hełmy strażackie wzięli udział w tej akcji. Cała ścieżka edukacyjna to pomieszczenia, które zgodnie z wytycznymi zostały zaadaptowane  na mieszkanie składające się z: kuchni, pokoju dziennego, łazienki i kotłowni. Dzieci bezpośrednio mogły zobaczyć z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz jak działają czujniki dymu. Sprawdziły także jak nagrzewają się drzwi kotłowni, za którymi wybuchł pożar. Podczas zajęć edukacyjnych pokazano, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Ponadto strażacy zapoznali też uczniów ze sprzętem gaśniczym, jakim dysponuje jednostka. Opowiedzieli o pracy strażaka i udzielili odpowiedzi na mnóstwo pytań zadawanych przez dzieci.

Jesteśmy pewni, że szkolenie realizowane w ramach projektu zapisze się na długo w świadomości uczestników. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikat „Dzielny Mały Strażak” - za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa oraz znakomitą sprawnością fizyczną.

0079_Ognik1.jpg

0079_Ognik2.jpg