Wiadomości - Aktualności

"POKUSOWE ZIARNO" - Uroczyste obchody 20-lecia Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej!

Dodał: mratusznik Data: 2019-10-04 14:22:49 (czytane: 1386)

Szczególnie doniosły charakter miały obchody 20-lecia powstania i działalności krakowskiej Fundacji im. Władysława i Zofii Pokusów oraz jej prawnej następczyni, czyli Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej, zorganizowana w Pacanowie 29.09.br.

Uroczystość przygotowały samorządy: gminny i powiatowy przy pomocy dyrekcji Europejskiego Centrum Bajki. Salę teatralną Centrum wypełnili liczni goście z Krakowa, Kielc, Buska-Zdroju, Nowego Korczyna, Solca-Zdroju i gminy Pacanów. Gościem honorowym był wieloletni prezes Fundacji Stefan Rachwalski, któremu towarzyszyła małżonka Krystyna oraz członkowie Zarządu fundacji w osobach: dr Jacka Puchały, mec. Wojciecha Musialika, Tomasza Mazura, Krzysztofa  Mudryka, Mikołaja Skowrona i Roberta Patriaka. Ze względu na ciężką chorobę nie mógł uczestniczyć w gali prof. Stefan Pastuszka – przewodniczący kapituły fundacji.

Galę otworzyli dyrektor ECB Karolina  Kępczyk i burmistrz Wiesław Skop. Głos zabrał St. Rachwalski, który nakreślił  drogę życiową Władysława i Zofii Pokusów, ich rolę w tworzeniu fundacji, streścił zwięźle 20 lat jej działalności oraz swojej prezesury.

Ponad 530 stypendiów przyznanych studentom ponad 50 uczelni wyższych w kraju, wspieranie placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, związków sportowych, samorządów i instytucji kultury, to w telegraficznym skrócie dzieło fundacji i jej prezesa ostatnich 20 lat. Dzieło nieprzemijające w swym znaczeniu i w społecznym przekazie. To przykład szczególnej służby dla ludzi młodych i wśród ludzi.

Czuło się w wystąpieniu prezesa Rachwalskiego ten szczególny powiew historii życia Wł. Pokusy, który z przedwojennej biedy wyrwał się z Oblekonia za ocean do Kanady, by tam ciężką i ambitną pracą dorabiać się pozycji życiowej i określonego majątku. Następnie u kresu życia, wspólnie z małżonką Zofią podjęli decyzję o przeznaczeniu tego majątku na dzieło utworzenia fundacji, której celem miało być wspieranie zdolnych, lecz pochodzących z biednych rodzin młodych ludzi – studentów.

Burza braw nagrodziła wystąpienie St. Rachwalskiego, a po niej goście obejrzeli prezentację multimedialną o historii życia Wł. i Z. Pokusów oraz działalności fundacji i jej prezesa, przygotowaną przez Sławomira i Katarzynę Cudny  - nauczycieli PSP w Pacanowie. Burmistrz W. Skop zaprezentował medal pamiątkowy wybity z okazji 20 – lecia fundacji. Następnie kilkadziesiąt sztuk medalu przekazał na rzecz fundacji jako dar od samorządu Miasta i Gminy Pacanów w podzięce za wieloletnie wspieranie rozwoju gminy, miejscowych placówek oświatowych i ponad 80 stypendiów dla pacanowskiej młodzieży. Gratulacjom i życzeniom dla prezesa Rachwalskiego oraz zarządu fundacji nie było końca. On sam przyjmował je z wyraźnym wzruszeniem.

Wiele ciepłych  słów i podziękowań popłynęło od delegacji samorządu powiatowego i gminnego, przedstawicieli parlamentu krajowego i europarlamentu, stowarzyszeń, dyrekcji szkół i osób prywatnych.

Wśród gości czyniących honory dostojnemu jubilatowi znaleźli się m.in.: eurodeputowani (obecny) Adam Jarubas i (były) Czesław Siekierski, poseł na Sejm R.P. Krystian Jarubas,  radny wojewódzki Maciej Gawin, który przekazał życzenia od posła Michała Cieślaka, dyrektor  szpitala wojewódzkiego Bartłomiej Stępniewski, wicestarosta buski Stanisław Klimczak, przewodniczący  Rady Powiatu Andrzej Gądek,  wiceszef Rady Krzysztof Eliasz i członek Zarządu powiatu Jerzy Kordos. Stawili się radni miejscy Pacanowa z przewodniczącym Arturem Czubem – na czele,  liderzy samorządów ościennych: wiceburmistrz Nowego Korczyna Piotr Strach i wójt gminy Solec-Zdrój Adam Pałys.  Byli obecni dyrektorzy szkół i przedszkoli, sołtysi, prezesi licznych stowarzyszeń, stypendyści i mieszkańcy. Sporej grupie gości z Oblekonia przewodniczył ksiądz proboszcz Lucjan Sańpruch.

Po części oficjalnej na salę wjechał okazały tort przygotowany przez Stowarzyszenie „Warszawka” z Komorowa. Sala powstała i rozległo się gromkie „Sto lat” dla jubilata!

W części artystycznej wystąpili artyści miejscowi, którzy chcieli w ten sposób podziękować fundacji i jej zarządowi za lata wspierania kultury gminnej. Zaprezentowała się młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Wojciecha Stojka, zespół śpiewaczy „Pacanowianie”, „Konsonans” „Diamenty Powiśla” i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pacanowie.

A na deser zaserwowano ucztę duchową w postaci koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Marty Kostek i Trio  Estradi/Various w składzie Emilia Głobińska (altówka, skrzypce), Mariusz Połomka (skrzypce), Magda Sikorska (wiolonczela). Wspierał ich na fortepianie Paweł Korepta – Kierownik Buskiej Orkiestry Zdrojowej.

Całość gali profesjonalnie i w bardzo ciepłym stylu poprowadziła dyrektor ECB K. Kępczyk, która na finale i wspólnie z burmistrzem zaprosiła gości na słodki poczęstunek przygotowany przez miejscowe Stowarzyszenia i KGW.

W kuluarowych rozmowach wielu gości gratulowało organizatorom pomysłu na uczczenie jubileuszu i atmosfery gali. To jednak zaledwie cząstka tej wdzięczności, którą społeczność gminy i powiatu winna okazywać fundacji i jej prezesowi St. Rachwalskiemu!

Serwis Informacyjny UMiG

 

P.S.  Składam serdeczne podziękowanie stowarzyszeniom : „Kępianki” z Kępy Lubawskiej, „Żabieckie Powiślanki” z Żabca, „Nadwiślanki” z Rataj Słupskich, „Warszawka” z Komorowa, „Silni Razem” w Zborówku, „Miłośnikom Gminy Pacanów” z Pacanowa, „Razem Lepiej” z Wójczy, KGW Oblekoń i KGW Sroczków za pomoc organizacyjną przy organizacji jubileuszu 20-lecia Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej. Podziękowanie kieruję także pod adresem dyrekcji ECB za wsparcie logistyczne i prowadzenie uroczystości! Słowa wdzięczności zechcą przyjąć: „Konsonans”, „Diamenty Powiśla”, „Pacanowianie”, orkiestra dęta i młodzież szkolna.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta i Gminy

Wiesław Skop

90_Echo1.jpg 

90_Echo2.jpg 

91_Gala01.jpg

91_Gala02.jpg 

91_Gala03.jpg 

91_Gala04.jpg 

91_Gala05.jpg 

91_Gala06.jpg 

91_Gala07.jpg 

91_Gala08.jpg 

91_Gala09.jpg 

90_Echo3.jpg 

91_Gala10.jpg 

90_Echo4.jpg 

91_Gala11.jpg

 90_Gala0.jpg 

 91_Gala12.jpg 

91_Gala13.jpg 

91_Gala14.jpg 

91_Gala15.jpg 

91_Gala16.jpg 

91_Gala17.jpg 

91_Gala18.jpg 

91_Gala19.jpg 

91_Gala20.jpg 

91_Gala21.jpg 

91_Gala22.jpg 

91_Pokus1.jpg
 

91_Pokus3.jpg 

91_Pokus4.jpg 

91_Pokus5.jpg 

91_Pokus6.jpg

Zdjęcia R. Gwóźdź

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.107.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

10. Zjazd Postaci Bajkowych! 13 października godz. 13.00-17.00

Bajki. Kolorowe postacie, piękne krajobrazy, pełno uśmiechu oraz ciekawe historie bohaterów. Chyba każdy z nas, chociaż raz chciał...