Wiadomości - Aktualności

"Czyste powietrze wokół nas". Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

Dodał: mratusznik Data: 2019-06-18 17:23:46 (czytane: 400)

Program stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, w wychowaniu zdrowotnym dziecka – pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego.

Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących. Postawa obronna wobec zjawiska palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym, może owocować przez całe życie.
Celem  programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń, wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,  wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

Program ten  realizowany jest w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie od kilku lat . W ciągu całego roku szkolnego odbywają się zajęcia, które skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci, dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka. Posumowaniem  programu ,które odbyło się 17.06.2019r  było przedstawienie  pod hasłem „WALCZ Z  DYMEM” przygotowane przez przedszkolaków pod kierunkiem pani Ewy Nowak i pani Ewy Kapusty. W krótkiej inscenizacji wykorzystany został wiersz  J. Tuwima  „Lokomotywa”, piosenka  „Powietrze” w której proszą dzieci, by Ziemia była wolna od dymu i zanieczyszczenia , by świeżym powietrzem wokoło pachniało i o „Dinku-dinozaurze ,który ucieka przed dymem, nie lubi palaczy, bo papieros to wróg, który zabiera zdrowie.

 Na koniec spotkania  przedszkolaki  odpowiadały na zadawane pytania , wykazały się zdobytą wcześniej  wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących (bierne palenie) oraz  wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi.

Zaangażowanie rodziców i dzieci w realizację programu wzmocniło więzi rodzinne, pogłębiło relacje pomiędzy przedszkolem, a domem.

 65_Program1.jpg

65_Program2.jpg 

65_Program3.jpg 

65_Program4.jpg 

65_Program6.jpg 

65_Program6.jpg 

65_Program8.jpg 

Barbara Żurek

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.191.72

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dofinansowanie do zabiegu sterylizacji lub kastracji psów, kotów

Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr VI/42/19 Rady Miejskiej w Pacanowie z dnia 11 lutego 2019r.,...